RSS iconНАЈНОВИ ВЕСТИ

 
 ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ
Зачудува неодамнешната изјава на претставник на Холандскиот совет за безбедност дека во секој случај нема јавно да се објавуваат податоците добиени од преслушувањето на црните кутии од авионот. Тој факт на целиот случај му инкриминира сомневања дека всушност Украина и Запад ...
Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица е голем христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека, како и Исус, и Богородица по смртта воскреснала и заминала на ...
Сметам дека имаше многу добри предлог-решенија, но сите тие беа неприфатливи за грчката страна. Се надевам дека во иднина еден од тие предлози ќе биде прифатлив за грчката страна и ќе се постигне договор ...
За поголеми приноси потребно е да се засеат медоносни култури, кои го збогатуваат производството на мед и собирањето нектар од пчелите. Еден пчелин сандак чини 50 евра и приближно толку е да се купи и едно пчелно семејство. Ако добро се работи, 100 сандаци со 100 семејства може ...
Инцидентот се случил непосредно пред почетокот на самитот на Евроазиската царинска унија во Минск, во чиј фокус се очекуваше да бидат директните разговори помеѓу лидерите на Русија и на Украина, Владимир Путин и Петро Порошенко ...
Македонските туристи годинава добро минаа со туристичките аранжмани, оти надлежните регистрираа само неколку изолирани случаи на измамени граѓани ...
Од ЈП „Паркови и зеленило“ потврдуваат дека ова лето не им се појавиле никакви проблеми или недостиг на вода за наводнување, а тоа се должи на големиот број бунари што се изградени во повеќето скопски општини ...
Во моментов кај нас има десетина стрип-цртачи што професионално се занимаваат со оваа работа, но добрата работа е дека сѐ почесто се појавуваат нови момци што сакаат да придонесат за развојот на стрип-културата ...
Вечерва (20.30 ч.) Македонија во Скопје го игра клучниот меч за пласман на ЕП 2015, против Белорусија ...
 
  • Спорт
  • Забава
  • Прилози
Утре ќе се влече ждрепката за групите во ЛШ
Се очекува во првиот барабан да бидат Реал Мадрид, Барселона, Баерн, Челси, Бенфика, Атлетико Мадрид и уште два тима од квалификациите ...
Вардар го чека Турново, Металург гостува во Штип
Со денешните натпревари во 5. коло продолжува фудбалското првенство на Македонија ...
Хендрикс ќе биде европски МВП
Вечерва (20.30 ч.) Македонија во Скопје го игра клучниот меч за пласман на ЕП 2015, против Белорусија ...
Во домашните стрипови доминираат хумор и политика
Во моментов кај нас има десетина стрип-цртачи што професионално се занимаваат со оваа работа, но добрата работа е дека сѐ ...
„Брејкинг бед“ пак е најдобра телевизиска серија
Фаворитите со најмногу номинации - „Игра на престолот“, „Момците од Медисон“ и „Куќа од карти“ останаа во сенката на „Брејкинг ...
Хотел во пустина, без струја и без мобилни телефони
Во близината на оазата Сива, во западен Египет, неодамна изникна неверојатен екохотел, кој буквално изгледа како песочен ...
Израелско-палестинскиот конфликт е секогаш интересна тема за филм
Израел не може да се натпреварува со холивудските филмови за холокаустот како што се „Пијанист“ или „Шиндлерова листа“. ...
По Токио, Вермеровата Мона Лиза не патува повеќе
Изложбата ја виделе над 750 илјади посетители, но таа повеќе нема да патува, па секој што сака да го види славниот портрет ...
Ме опседнуваат мисли за бунарот, фрижидерот, мачката, пеглањето
ХАРУКИ МУРАКАМИ ОДГОВАРАШЕ НА НЕОБИЧНИ ПРАШАЊА ...

 
 
 
 
Ретро
 
На денешен ден
 
Тв програма
   
На денешен ден
 
   
  Powered by Dejan Jovanovski