RSS iconНАЈНОВИ ВЕСТИ

 
 
  
 ПЕЧАТЕНО ИЗДАНИЕ
Неизвесно е до кога Италија ќе ја продолжи својата мисија „Маре нострум“ за пронаоѓање и спасување мигранти во Средоземно Море. Европската Унија, пак, почнува паралелна програма, која ќе се погрижи за бегалците што ќе успеат да се истоварат на европски брег, но нема никого ...
Патот на „Нова Македонија“ е толку долг и богат што за него може да се говори со часови, денови, месеци и пак да има уште што да се каже. Може да се испишат илјадници страници, цела библиотека и пак да не се каже сѐ. Но најважно е дека таа отсекогаш се залагала за објективно ...
Во македонските манастири најчесто можат да се сретнат Англичани, Холанѓани и Јапонци. Има и тури што се одвиваат и во манастирите во соседните земји, како Србија, Црна Гора и Бугарија. Тие патувања се најатрактивни за Македонците. Ноќевањата понекогаш се одвиваат и во верските ...
Од тетовскиот сојуз на борците алармираат по најновата иницијатива да се сменат имињата на средните училишта што беа именувани по народниот херој Ѓоце Стојчевски и револуционерот Моша Пијаде. Според членовите на сојузот, ваквата појава интензивно трае веќе десетина години. Во ...
Анализите покажуваат дека значително е зголемен процентот на банки што велат дека има делумно олеснување на кредитните услови во доменот на потрошувачките кредити (од 26,5 на 43,9 отсто) и умерено зголемување и на бројот на банки што се изјасниле за олеснети услови за одобрување ...
Носењето шлем за велосипедистите доби законска препорака, но нема казна ако не се употребува, додека децата ќе можат сами да возат велосипед во мирните сообраќајни околини, а за на отворен пат останува задолжителната придружба од постаро лице ...
По операцијата, секое куче може да остане 24 часа згрижено во ветеринарна амбуланта, секако по потреба и повеќе, велат од „Анима мунди“ ...
Во време кога холивудските блокбастери на големо се консумираат, кога филмови се гледаат поради агресивниот маркетинг, а не поради содржината, треба да се бориме за филмот да биде уметност, а не само забава. Токму таа битка ја води фестивалот „Синедејс“ ...
Долго време го носам во себе парфемот за Македонката. Тој ќе мириса на молика, црногорични билки што даваат свежина, на роза, момина солза, булки, јоргован, лилјан... Но ќе потсетува и на тутуновите полиња и на чистите зелени шуми ...
Селекторот посебно ги истакна Велко Маркоски и Аце Јоноски за нивната игра во одбраната, во победата на Македонија во средата, во првиот меч од квалификациите за ЕП во Полска ...
 
  • Спорт
  • Забава
  • Прилози
Обрван: Задоволен сум што како тим добро функционираме
Селекторот посебно ги истакна Велко Маркоски и Аце Јоноски за нивната игра во одбраната, во победата на Македонија во средата, ...
Стоперот Џагелка ги „прешиша“ навидум најбрзите
Џагелка, Де Лает (двајцата стопери) и Ледли (централен играч за врска) се најбрзи во Премиер-лигата, а на пример, напаѓачите ...
Да се сопре Татари
Се подготвуваме за третиот натпревар во Лигата на шампионките (ЛШ), иако имаме проблеми со повредените Хмирова и Фернандез ...
Неостварен сон ми е да направам парфем за Македонката
Долго време го носам во себе парфемот за Македонката. Тој ќе мириса на молика, црногорични билки што даваат свежина, на ...
Дејв Грол: „Фу фајтерс“ е најглупавото име за бенд
Во неодамнешното интервју за Си-би-ес водачот на групата „Фу фајтерс“, Дејв Грол, открил дека воопшто не му се допаѓа името ...
Африканските музичари во борба против еболата
По примерот на Боб Гелдоф и неговиот проект „Бенд еид“, кои во 1984 година ја снимија песната „Do They Know It’s Christmas?“ ...
Јас сум задоцнет романтичар, бунтовен и дрско амбициозен
Јас сум од оние задоцнети романтичари во животот, кој во себе е бунтовен и дрско амбициозен, но тоа не го пројавувам надвор ...
Духот и сjаjот на Дрезденската галериjа слики
Во уметничката галерија во Минхен е отворена изложбата „Рембрант - Тицијан - Белото - духот и сјајот на Дрезденската галерија ...
Обjавено авторско цеде на композиторот Кирил Македонски
Авторско цеде на македонскиот композитор Кирил Македонски со највпечатливите остварувања од симфонискиот, хорски и камерен ...

 
 
 
 
Ретро
 
На денешен ден
 
Тв програма
   
На денешен ден
 
   
  Powered by Dejan Jovanovski