Стекнатите навики на сите случувања граѓаните да гледаат низ призмата на поделба и биполарност (или црно или бело) се препознаваат и од оцените за странските посредници, на кои им се припишува наклонетост кон една или друга опција. За „која партија се“ Хан и Ванхоуте и чии интереси ...
Во Македонија дејствувала терористичка група, била формирана на почетокот на минатата година, во април ја нападнала полициската станица во Гошинце, а на деветти мај отворила оган против полицијата во кумановската Дива населба ...
Последното советување за пчеларите на тема „Пролетниот развој на пчелните семејства“, во организација на здружението на пчеларите на Кавадарци „Златна матица“, покажа дека се менува структурата на пчеларите во градот каде што има регистрирано најголем број пчелари во Македонија ...
Немаме доволно физичка активност, јадеме брза храна, внесуваме многу шеќери, а претеруваме и со сол и пржена храна ...
Германските власти стравуваат дека конечниот биланс на жртвите може да биде поголем, бидејќи неколку лица се водат за исчезнати, а педесетина повредени се наоѓаат во критична состојба ...
Доколку овој проект се реализира, градот ќе добие уште една атрактивна пешачка зона во центарот ...
 
Македонија
Каква е перцепцијата за Хан и за Ванхоуте
Стекнатите навики на сите случувања граѓаните да гледаат низ призмата на поделба и биполарност (или црно или бело) се препознаваат и од оцените за странските посредници, на кои им се припишува наклонетост кон една или друга опција. ...
Македонија
Нездравата храна зема данок во здравје
Немаме доволно физичка активност, јадеме брза храна, внесуваме многу шеќери, а претеруваме и со сол и пржена храна ...
Македонија
Дипломатска поддршка за Јанева
Сите амбасадори од Европската Унија во Скопје изразуваат силна поддршка за независно работење на специјалната обвинителка Катица Јанева, напиша на Твитер евроамбасадорот Аиво Орав ...
Македонија
Бегалците без запирање од Македонија до Австрија
Откако на јужната македонска граница деновиве почнаа да пристигнуваат полицајците од државите на таканаречената балканска маршрута, односно од Австрија, Словенија, Хрватска и од Србија, заради помош во раздвојувањето на бегалците ...
Македонија
Кинеската нова година пречекана и во Извор
Со специјална ракија, таканаречена „гуштеровина“, со саќе што се пие специјално за оваа пригода, со карамелизирано месо со мед и пикантни колбаси и со посебно приготвен ориз, како и со многу салати на менито, вработените од „Синохидро“ ...
Македонија
Цела година живеел со мртвата сестра
Во куќа на улицата Браќа Ламески во Прилеп, во домот на Јане Наумоски (1965 г.), прилепската полиција пронашла мумифициран женски труп, кој, според лекарите од итната помош, бил во распаѓање ...
Економија
Младите го откриваат пчеларството
Последното советување за пчеларите на тема „Пролетниот развој на пчелните семејства“, во организација на здружението на пчеларите на Кавадарци „Златна матица“, покажа дека се менува структурата на пчеларите во градот каде што ...
Економија
Со автохтони раси до квалитетно сточарство
Годишното собрание на фармерите-одгледувачи на автохтоната раса говеда буша во Кавадарци покажа дека се зголемува интересот кај сточарите за оваа раса говеда, особено откако во 2014 година почнаа да се доделуваат субвенции ...
Економија
Работодавци се жалат дека никој не се јавува за вработување
Директорот на Агенцијата за вработување, Влатко Поповски, вчера заедно со тимовите на кумановскиот центар за вработување оствари средби со невработени лица и со работодавци од општината во рамките на акцијата што почна во декември ...
Свет
Пронајдени црните кутии од железничката несреќа во Баварија
Германските власти стравуваат дека конечниот биланс на жртвите може да биде поголем, бидејќи неколку лица се водат за исчезнати, а педесетина повредени се наоѓаат во критична состојба ...
Свет
Ердоган се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ноември се заканил дека ќе ја преплави Европа со бегалци ако ЕУ не му понуди подобри услови за помош за ублажување на бегалската криза, пишува грчкиот сајт Јуротудеј ...
Свет
Путин ги користи бегалците против Меркел?
Рускиот претседател Владимир Путин се обидува да ја искористи бегалската криза за да ја собори од власт германската канцеларка Ангела Меркел ...
Хроника
Обвинителство: Tерористичка група дејствувала на три формациски нивоа
Во Македонија дејствувала терористичка група, била формирана на почетокот на минатата година, во април ја нападнала полициската станица во Гошинце, а на деветти мај отворила оган против полицијата во кумановската Дива населба ...
Скопје
„Рекорд“ резервиран само за пешаци и за автобуси
Доколку овој проект се реализира, градот ќе добие уште една атрактивна пешачка зона во центарот ...
Скопје
Aтмосферска канализација на улицата Живко Фирфов
Почна изградбата на атмосферска канализација на улицата Живко Фирфов во населбата Драчево. Во наредните три месеци ќе се работи на поставување полипропиленски цевки со различен профил, во вкупна должина од околу 800 метри ...
Коментари
Ла гранде белеца
Опасно е кога фокусот на развојот на личноста исклучиво е насочен на надворешниот изглед, затоа што битката за совршенство, убавина, виткост и младост е однапред осудена на неуспех. Тоа можеби најдобро е илустрирано во исклучителниот ...
Коментари
Знаење без моќ
Кога пред неколку години беше откриена вистината дека „знаењето е сила...“, се сеќавам, воден токму од сознанието дека сме една од најнеобразованите нации во Европа, ја поддржав кампањата, но не можев ниту да претпоставам ...
Коментари
Аманет
Приходите отенчуваат, давачките надебелуваат, сиромаштијата натегнува, немоќта навреднува и среќата избегува. Живееме со розови лаги за животот да не е природен, оти кога би бил природен би бил суров. Вистината и најголемите ...
Јазично катче
Македонец, тетовец, Мариовец
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Нас не нè виде, нејзе ѝ рече
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Патопис, полчас, фотомонтажа
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Јазикот е благодат
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Обој ме
Правопиосот е закон! ...
Јазично катче
Одбранбена и прехранбена стратегија
Правописот е закон! ...
Јазично катче
За’ржи и уште ‘ржи
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Доаjените успеаjа
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Звучни и безвучни
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Кога се пишуваат удвоени согласки
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Училиштен двор и училишна работа
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Јазично катче
Ма-ке-до-ни-jа
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Еден и прв
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Јазично катче
Полунаводници
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Коjшто и каде што
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Седумдесетгодишнина и 70-годишнина
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Имиња и презимиња
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Второ полувреме
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Ем не знае ем нејќе да научи
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Среќна ѕвезда
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Љ наспроти лj
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Празници
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Презимиња
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Денови, месеци, епохи
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Западноевропски
(Текстот е изваден од Правописот на македонскиот јазик, со минимални приспособувања за широка публика) ...
Јазично катче
Околу дваесет
(Текстот е изваден од Правописот на македонскиот јазик, со минимални приспособувања за широка публика) ...
Јазично катче
Десеттемина
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Заменик-министерот предложи нацрт-закон
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Јазично катче
Итн. и др.
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Кога не се бележи едначењето по звучност
Правописот е закон! ...
Јазично катче
Бестрашен
Јазично катче: Правописот е закон! ...
Личност на годината
„Личност на годината“
„Нова Македонија“ ја продолжува традицијата што ја установи во 2012 година, за избор на најистакнати личности што во текот на годината дале особен придонес за афирмација на Република Македонија ...
Личност на годината
Поетот-номад што ја афирмира македонската култура низ стихови
Лауреат на повеќе меѓународни награди, книжевен лауреат на Париз за наредната година и член на европско книжевно жири се само дел од годинашните меѓународни успеси на поетот Никола Маџиров. Оваа исклучителна година Маџиров ја ...
Личност на годината
Афирмацијата на македонските дела е негова благородна мисија
Афирмацијата на македонските композитори и дела е негова благородна културна мисија, па оттука многумина го сметаат за вистински музички културен амбасадор на Македонија ...
Личност на годината
Нашиот човек за „оскар“
На седми декември беа објавени кандидатите за „оскар“ за визуелни ефекти и, од 20 филма што беа на листата, македонската компанија за анимација и визуелни ефекти работеше на 11. Потоа, на 22 декември беше објавена скратена листа ...
Личност на годината
Роден лидер и вистински спортски амбасадор
Скромен и тивок, секогаш умерен во прогнозите, но вистински лав на теренот, леворакиот ракометен „бомбардер“ Кирил Лазаров е олицетворение на тоа како треба да изгледа профилот на еден спортист од највисока класа Тања Димитриоска ...
Личност на годината
Насмевките на бегалците - секојдневна награда
Велешанката Ленче Здравкин им помогна на стотици бегалци што минаа низ Македонија. Нејзината хумана мисија го привлече вниманието и на домашните и на светските медиуми ...
Личност на годината
Компанијата се пласира на 50 пазари низ светот
Главни дејности на компанијата се развој, производство и продажба на прехранбени, претежно кондиторски производи. Тоа што ја карактеризира фирмата е дека 93 проценти од целиот извоз се под нивни регистрирани трговски марки, а ...
Личност на годината
Македонец што владее со светските води
Годинава Поп Ацев стана светски првак во маратонско пливање и првиот македонски пливач што победил на Охридскиот маратон ...
Личност на годината
Американците ја доживуваат нашата музичка традиција како спиритуална музика
Иако во почетокот на својата кариера Бојаџиев беше фокусиран на електронскиот звук, сепак во последно време сѐ повеќе работи на акустични проекти, во кои се чувствува и инспирацијата од македонскиот фолклор ...
Балкан
Оставки и прислушување ја тресат новата влада
Одлуката за смена на директорот на тајната полиција е донесена поради „повредено его“ на претседателката Колинда Грабар Китаровиќ и може да ја донесе Хрватска во поголема криза, сметаат експертите ...
Балкан
Владата ги зголеми надоместоците за министрите и за советниците
Владата на федерацијата Босна и Херцеговина донела одлука на министрите и на нивните советници да им се зголеми надоместот од една конвертибилна марка (половина евро) на 250 конвертибилни марки (127 евра), односно од 1 КМ на ...
Пусто Турско
Пусто турско
.... ...
 

Топ вести
 
  Powered by Nova Makedonija